האם בחרתם תכנית חיסכון לכל ילד? מהרו ועשו זאת לפני 1.6.17


?מהי תוכנית חיסכון לכל ילד

במסגרת ההסכמות הקואליציוניות לאחר הבחירות האחרונות סוכם כי הקיצוץ בקצבאות הילדים שהונהג על ידי הממשלה הקודמת יבוטל, וההורים יקבלו חזרה בכל חודש 50 שקלים נוספים לקצבת הילדים עבור כל ילד. אלא שבמקום להעביר את הסכום הנוסף לחשבון העובר ושב בבנק, הכספים יועברו לחיסכון לילד עד הגיעו לגיל בגרות - 18

להורים ניתנה אפשרות לבחור בין חיסכון הסכום הנוסף דרך פיקדון בבנק או דרך קופת גמל. בנוסף, ניתנה להורים האפשרות להכפיל את הסכום ל־100 שקל לכל ילד, כאשר 50 השקלים הנוספים ייגרעו מקצבת הילדים שמגיעה היום לחשבון הבנק

מה צריך לעשות עכשו?

יש לקבל החלטה עד 1.6.2017 . הכספים יופקדו רטרואקטיבית מתחילת ינואר בהתאם לבחירת ההורה.

הורה שלא בוחר

אם הילד מעל גיל 15, תיפתח עבורו תוכנית חיסכון בבנק שבו מופקדת קצבת הילדים. אם הילד מתחת לגיל 15, תיפתח עבורו קופת גמל מבין אחת מקופות הגמל הקיימות בשוק. עבור ילדים שייוולדו אחרי ינואר 2017, כאשר מדובר בילד ראשון, תיפתח עבורו קופת גמל. כשמדובר בילד שני ומעלה, תיפתח עבור כל אחד מהילדים תוכנית חיסכון או קופת גמל בהתאם לבחירה שבוצעה עבור הילד הקודם.

מה היתרון של החיסכון בתוכנית?

ראשית, יש כאן תמריץ לחסוך בחיסכון ייעודי לילדים. שנית, המדינה מממנת את דמי הניהול בניגוד לחיסכון במוצר פיננסי שקיים היום בשוק כמו קרן נאמנות, פוליסת חיסכון או אפילו מוצר הגמל להשקעה החדשה, כולם גובים דמי ניהול של 0.7%–1% בשנה.

מעבר לזה, ילדים שימשכו את החיסכון בגיל 18 יקבלו מענק של 500

שקל מהמדינה ומי שיתמיד עד גיל 21 יקבל מענק של 500 שקל נוספים

האם ניתן למשוך את הכסף לפני גיל 18?

בעיקרון לא. אך יש חריגים של מחלת ילד (נכות לדוגמה, אל מול הגשת אישורים רפואיים) או חלילה מוות.

האם יש פטור ממס על רווחי הון בעת המשיכה?

היה רצון לפטור את הרווחים על ההשקעות של החיסכון ממס רווחי הון בגובה של 25%. לבסוף הוחלט לתת מענק במקום. יחד עם זאת, בהנחה שהילד, בעת שימשוך את הכסף, לא יעבוד בעבודה שמכניסה לו שכר חודשי הגבוה מ־5,400 שקל, הוא יוכל להשתמש בנקודות הזיכוי הללו .

יש לכם עוד שאלות?

פנו אלי.